Ny EU-forordning om innhold av nitro

EU har kommet med en ny forordning (2019-11-48) som skal begrense prosentandelen nitrometan (CAS 75-52-5). Denne har EU lagt til 12 volumprosent, cirka 14 % ferdig på kanne. Dette har konsekvenser for radiostyrt-disiplinen.

EFRA jobber mot EU sentralt, og her i Norge jobber NMF sammen med grenlederne Hans Magne Berg og Anders Mikkelsen for å få klarhet i hva som venter.

-Spesielt for 1/8 offroad, som i dag kjører 25 % nitrometan, vil denne forordningen være utfordrende. For onroad, som i dag kjøres på 16 % nitrometan, vil utfordringen være mindre, men like reell, sier Anders Mikkelsen.

Anders Mikkelsen jobber med saken. Foto: privat.

-Inntil videre er det på EFRA-løp lov til å kjøre med nitroprosent som idag, og det er lov til selge/kjøpe inntil 1/2-2021. Det er også lov å bruke dette på internasjonale løp i hele 2021, skriver Mikkelsen.

Etter 1/2-2021 vil det ikke lenger være lov å selge drivstoff med mer nitrometan enn 12 volumprosent.

-Geir Lilletvedt hos NMF har kastet seg rundt og finner ut så mye han kan inntil vi skal ha et nytt møte i løpet av neste uke. Forbundet jobber hardt for at vi skal bli så lite påvirket som mulig i Norge, skriver Mikkelsen.

-Vi kommer tilbake med oppdatert informasjon så fort vi har håndfast informasjon, meldes det derfra.

Lyst til å bli en del av Team Norway RC? Les mer om satsingen innen radiostyrt motorsport og hvordan du kan bli med.
Oslo RC Arena åpner på Romsås 5. oktober. Illustrasjonsbildet er laget av Norges Motorsportforbund ved hjelp av OpenAIs bildeteknologi.
Daniel Kobbevik reiser til VM i 1/8 Fuel med en prototypebil fra Schumacher og støtte fra Corsatec. Les om oppkjøringen og forventningene.
Skroll til toppen