28.-29. juni 2025
Vi har altså en fransk mester i motocross — i selve motocrossens høyborg, Frankrike, har en nordmann tatt tittelen: KEVIN HORGMO! En stabil 4-4 plassering i heatene var nok til å sikre tittelen og hans første mesterskap på fransk jord.
Dagens sammenlagtvinner ble Maxime Desprey, som avsluttet sesongen med en dominerende 1-1 prestasjon — hans andre dobbeltseier denne sesongen etter triumfen i Plomion. Den sterke kjøringen hans gjorde at han klatret opp til andreplass sammenlagt i mesterskapet. Hans lagkamerat Adrien Malaval fullførte årets mesterskapspall etter å ha blitt nummer fem i finalerunden.
Pallen i finalerunden ble komplett med Alberto Forato (2-2) og Tom Guyon (3-3).
Oppsummering Heat 1:
Kevin Horgmo tok starten foran Forato, Herbreteau, Guyon, Desprey og Malaval. Et raskt fall fra Herbreteau endret rekkefølgen, og de fire i tet kjempet videre. Malaval gjorde en tidlig feil, og kort tid etter mistet også Horgmo ledelsen etter en liten glipp.
Det åpnet døren for Forato til å ta over ledelsen — inntil Maxime Desprey kom forbi med imponerende selvtillit og kontroll. GSM Yamaha-føreren cruiset inn til seieren og sikret sin tredje heatseier for sesongen. Forato beholdt andreplassen, foran Guyon, Horgmo og Malaval, som kjørte seg sterkt opp igjen i sluttminuttene.
Horgmo startet dagen med en ledelse på 50 poeng, og fjerdeplassen i første heat var nok til å sikre ham mesterskapstittelen — den første store tittelen i hans karriere i Frankrike.
Oppsummering Heat 2:
Horgmo var nok en gang raskest ut fra start i andre heat, men det tok ikke lang tid før Desprey kjørte seg forbi og tok ledelsen. Forato la seg på tredjeplass, med Guyon på fjerde, mens Malaval falt bakover etter en tidlig feil.
Akkurat som i Plomion leverte Desprey en overbevisende dobbeltseier med 1-1, foran Forato, Guyon og Horgmo, som tapte litt terreng mot slutten etter en liten feil.