Mathias Pollestad imponerer i verdens sterkeste speedwayliga

Den norske speedwayføreren Mathias Pollestad fortsetter å imponere i verdens sterkeste speedwayliga. Nå omtales han av polske medier som ett av de største gjennombruddene i årets sesong i PGE Ekstraliga.

I en større sak skrevet av den polske journalisten Michał Piotrowicz beskrives Pollestad som en fører som på kort tid har gått fra å være «et navn for fremtiden» til å konkurrere med de aller beste i ligaen. Samtidig trekkes nordmannens navn stadig oftere frem både i forbindelse med internasjonale mesterskap og overgangsmarkedet i polsk speedway.

Med et snitt på 1,826 poeng per heat er Pollestad blant de mest effektive førerne i ligaen denne sesongen, foran etablerte profiler som Mikkel Michelsen, Max Fricke og Dominik Kubera. Blant førere under 24 år er det bare Nazar Parnicki som kan vise til bedre statistikk denne sesongen.

Den sterke formen har også blitt lagt merke til internasjonalt. Tidligere i år ble Pollestad tildelt et fast wildcard til SEC, europamesterskapet i speedway, noe nordmannen selv beskriver som en stor anerkjennelse.

Speedwayens sentrum

For norske idrettsinteresserte kan det være vanskelig å forstå hvor stort dette faktisk er.

I Polen er speedway en av landets største publikumsidretter og har en status få motorsporter i verden kan vise til. PGE Ekstraliga har det nest høyeste tilskuersnittet av alle idretter i landet, kun slått av fotballen. Arenaene fylles ukentlig av titusenvis av supportere, og enkelte oppgjør spilles foran nærmere 50 000 tilskuere i en atmosfære som minner mer om internasjonal fotball enn tradisjonell motorsport.

Det er også her verdenseliten samles. De fleste av sportens største profiler kjører i Polen, og ligaen regnes av mange som den ubestridt sterkeste og mest profesjonelle i verden.

Interesse fra flere klubber

Den polske artikkelen peker også på at flere klubber allerede skal være interesserte i nordmannens tjenester når kontrakten med Gezet Stal Gorzów utløper etter sesongen.

Pollestad selv ønsker imidlertid å holde fokus på nåtiden.

– Jeg prøver å ta det rolig, for sesongen er bare halvveis og de viktigste avgjørelsene ligger fortsatt foran oss, sier han til den polske avisen.

Nordmannen understreker samtidig at han fortsatt ser på årets sesong som en del av utviklingsreisen mot verdenseliten.

– Hvis jeg klarer å holde dette nivået ut sesongen, kan jeg si at jeg virkelig har tatt et steg videre som fører, sier Pollestad.

Om fremtiden avslører han at det er spesielt to baner han trives godt på:

– Det er to baner hvor jeg alltid virkelig nyter å kjøre – Gorzów og Toruń, sier han. Polske medier spekulerer derfor i at kampen om nordmannens signatur til slutt kan stå mellom disse to klubbene når valget for 2027-sesongen skal tas.

Uansett klubbvalg er én ting klart: Norsk speedway har fått en fører som ikke bare deltar i verdens sterkeste liga – men som også markerer seg blant de beste.

NM Speedway 2026
Sondre Haga EM Italia
5krlwK6M_CX1Af_tChDkfTYhf7YJkOF0_g
Skroll til toppen