FIM E-Xplorer World Cup kunngjorde i dag, 13. mars, at Oslo og Norges Motorsportforbund er bekreftet som vert for runde to av det fem runder lange verdensmesterskapet.
Besøk siden for arrangementet her
FIM E-Xplorer skriver:
Norge har fremstått som et foregangsland i å fremme bærekraft og fornybar energi. Å være vert for en FIM E-Xplorer World Cup-begivenhet understreker nasjonens bevisste innsats for å møte sine bærekraftmål, samtidig som de tilbyr helt unik motorsportunderholdning til det norske folk.
I nært samarbeid med Norges Motorsportforbund, har FIM E-Xplorer World Cup planlagt og organisert arrangementet. Det at Norges Motorsportforbund bringer elektriske sykler til Norge viser forbundets bærekraftsfokus og proaktive natur i å tilpasse seg nasjonens mål.
Arrangementet vil utfolde seg i området rundt Telenor Arena (Fornebu), som ligger til vest for Oslo, hvor det vil bli bygget en bane designet for dette arrangementet.

– Det fyller oss med stolthet å annonsere at Norge vil stå som vertsnasjon for den andre runden av FIM E-Xplorer World Cup i 2024. Norges innsats for bærekraft, og i særdeleshet innen elektriske kjøretøy, er kjent for hele verden. Når over 80 % av de nye kjøretøyene som selges er elektriske, finnes det ikke et mer passende sted for runde 2 enn Norge. Med suksessen og spenningen runde 1 i Osaka, Japan, førte med seg, er jeg sikker på at det kommende arrangementet vil bli en publikumsfavoritt, sier Carina Munte, medgründer av E-Xplorer.

– Som bærekraftsrådgiver i Norges Motorsportforbund er jeg utrolig begeistret for at FIM E-Xplorer arrangeres i Bærum, rett utenfor Oslo. Fornebu er et område som virkelig representerer dynamikk og fremtidsvisjoner. Å plassere et slikt banebrytende arrangement her, viser vår forpliktelse til nyskaping og bærekraft. Vi er allerede stolte av å ha med mange spennende samarbeidspartnere og det er fortsatt plass til flere som ønsker å være en del av dette. Dette arrangementet er mer enn bare en konkurranse; det er en manifestasjon av fremtiden for motorsport, sier Dag Skaug.


– Vi er veldig stolte over å være vert for den aller første FIM E-Xplorer World Cup i Norge, og med dette arrangementet markerer vi vår offisielle inngang til en ny motorsportæra. Elektrisk er fremtiden, og gjennom dette inkluderende, bærekraftige arrangementet presenterer vi en ny konkurranseform til folket. Vi ser frem til å hilse en ny generasjon av innovative idrettsutøvere velkommen til Norge, og sammen ønsker vi en spennende fremtid velkommen.
Konkurransen er arrangert sammen med E-Xplorer, og vi er veldig takknemlige for vårt sterke samarbeid og felles visjon. Vi ser frem til den første helgen i mai, og ønsker alle velkommen til dette historiske øyeblikket av norsk motorsport, sier president i Norges Motorsportforbund, Emilie Westbye.
I tillegg ryktes det om at lokale talenter kanskje vil kaste glans over konkurransen, så det kan være lurt å følge nøye med på startlisten.
Mer informasjon om arrangementet kommer. ⚡