Pressemelding
Foto: Jitsie
Sondre «Gekko» Haga endte på åttendeplass både lørdag og søndag under sesongavslutningen i trial-VM. Han tok 32 VM-poeng i helgen og avsluttet sesongen med 131 poeng og niendeplass sammenlagt.
Verdenseliten i trial var samlet i Pobladura de las Regueras i León, Spania, for en dobbel VM-runde. Byen har et permanent trialanlegg, «Circuito Permanente de Trial», der flere av seksjonene lå tett samlet foran publikum.
Fornøyd med første runde
– Seksjonsnivået var tøft, men denne helgen var seksjonene stort sett innafor, i alle fall på første runde begge dagene. Jeg fikk en opptur på lørdagen og hadde en veldig god opplevelse på første runde, som endte på en delt sjetteplass. På andre runde løftet de nivået enda et hakk, og da blir det betydelig tøffere. Kjøringen min var bra denne helgen. Jeg kunne nok spart noen prikker, men i det store og hele var det grei kjøring, sier Sondre «Gekko» Haga.
[Bilde: Gekko i en av helgens seksjoner. Foto: Jitsie]
Vurderer risikoen i GP-klassen
Sondre har kjørt i den øverste klassen, TrialGP, i årets utendørs-VM. Faren og manageren hans, Martin Haga, trekker fram hvor viktig det er å vurdere risikoen i de krevende seksjonene.
– Denne klassen har ekstremt høye kanter og tilhørende høyere risiko. For førerne er det en balanse mellom mestring og vilje til å ta risiko. Hvis man tar for store sjanser i forhold til eget mestringsnivå, er det fort gjort å skade seg. I løpet på lørdagen fikk vi dessverre to skader, en fører og en minder til en annen fører. Dermed var det to som ikke stilte til start på søndagen. Dette er grunnen til at det er så få førere i denne klassen. Som far er jeg glad for at Sondre har en godt utviklet evne til å vurdere risiko. Han har kommet gjennom sin første sesong i GP-klassen uten skader. Det er en prestasjon i seg selv, sier Martin Haga.
[Bilde: Gekko i en av helgens seksjoner. Foto: Jitsie]
Klar for lag-VM
Neste søndag venter lag-VM i Arteixo. Der ser Sondre fram til å konkurrere sammen med førere han vanligvis møter som motstandere.
– Det er veldig kjekt for oss som stort sett bare konkurrerer individuelt, å være på lag også i konkurranse. Vi samarbeider veldig tett utenfor konkurranser hele året, men vanligvis er vi konkurrenter i selve løpet. Dette er årets happening der vi også i løp er på lag. I år skal vi kjøre i Arteixo, bare to–tre timers kjøring herfra. Der jakter vi på seieren. Det gleder jeg meg til, sier Sondre «Gekko» Haga.