I dag er den internasjonale Kvinnedagen. Det markeres også i idrettens tegn. Presidentene Emilie Westbye fra NMF og Berit Kjøll fra NIF (bildet) er blant dem som skal ha ordet i denne sammenhengen.
Fra klokken 11:30 til 12:45 går den digitale konferansen av stabelen. Den har tittelen “Hvordan sikre 40 % kvinner i ledende posisjoner i norsk idrett innen 2023?”
Her er mer om programmet:
Program:
- Åpning og velkommen ved idrettspresident Berit Kjøll
- Hilsen fra kulturminister Abid Q. Raja
- Presentasjon fra digital rundbordskonferanse ved Elisabeth Faret (styremedlem i NIF) og Roar Bogerud (styreleder i Viken idrettskrets)
- Hva skal til for at kvinner ønsker å ta lederverv i norsk idrett? Samtale med Emilie Westbye (president i Norges Motorsportforbund) og Cecilia Flatum (leder av Deloitte Consulting Norge)
- Barrierer og muligheter for kvinner/jenter i idrettsorganisasjonen. Samtale med Åsne Havnelid (administrerende direktør i Norsk Tipping) og Marlene Persson (stipendiat ved NOVA OsloMet)
- Hvordan har andre organisasjoner fått til et kvinneløft? Samtale med Louise Kathrine Dedichen (viseadmiral og sjef for Forsvarets militærmisjon i Brussel) og Marie Louise Sunde (lege, gründer, foredragsholder og daglig leder i Equality Check)
- Hvordan kan menn bidra i arbeidet med å øke andelen kvinnelig ledere? Samtale med Erik Røste (president i Norges Skiforbund) og Halvor Granerud (landslagshopper, Norges Skiforbund)
- Oppsummering og avslutning
OG SLIK DELTAR DU: Bli med på Idrettens kvinnedag (lenke til konferansen)!